شنبه, 3 آبان 1399
 |  رنگ  |  + . -
ADA
بستن این پنجره
این سایت مطابق با استاندارهای ADA برای نابینایان مناسب‌سازی شده و سازگاری این استاندارد در بخش‌های مختلف لحاظ گردیده است.
بستن این پنجره
هر هفته الف-ب-ایران
عنوان سال 99
شرکت سهامی آب منطقه ای یزد

در شمال میدان امیر چقماق، جایی که در گذشته نه چندان دور بازارچه و راه گذری بوده است، خانه‌ای با قدمت بیش از یک قرن به چشم می‌خورد.

از درون این خانه انشعاب دو رشته قنات قدیمی عبور می‌کند. خانه شامل سه قسمت زیر زمین، پایاب و طبقه همکف است. پایاب یا پاکنه در عمق 10 متری از سطح زمین قرار دارد و فضایی هشتی با معماری آجر و ملات گل دارد که آب رشته قنات هم از کف این پایاب عبور می‌کرده است. ایجاد راهروهای زیبا و مناسب با شئونات فرهنگ معماری سنتی در یزد از دیگر ویژگیهای این خانه است.
در این خانه باستانی چاه خانه‌ای هم در پشت‌بام وجود دارد و با چرخ چاه و دلو از این چاه آب می‌کشیدند و آب انبارخانه را که در طبقه هم‌کف قرار دارد پر از آب می‌کردند.

 

 

 

 

 

 

 

 

اطاق پذیرایی زیبایی ضلع شرقی خانه را تشکیل می‌دهد که درب چوبی شیشه‌کاری شده آن بر جذابیت فضا افزوده است. مالک این خانه آقای کلاهدوز از تجار خوشنام یزدی بوده است و کار بنا و زیباسازی آن در سال 1312 هجری قمری به پایان رسیده است. مالک فعلی این خانه شرکت آب منطقه‌ای یزد می‌باشد.

 

 
آخرین به روزرسانی: 1397/11/11