چهارشنبه, 27 شهریور 1398
 |  رنگ  |  + . -
ADA
بستن این پنجره
این سایت مطابق با استاندارهای ADA برای نابینایان مناسب‌سازی شده و سازگاری این استاندارد در بخش‌های مختلف لحاظ گردیده است.
بستن این پنجره
شناسایی سرمایه گذار جهت مشارکت در طرح شیرین سازی و انتقال آب از دریای عمان به استان یزد
عنوان سال 98
شرکت سهامی آب منطقه ای یزد
موزه آب یزد

یگانه بازمانده یخچال‌های قدیمی این منطقه است که در داخل شهر میبد و در فاصله 50 کیلومتری شمال یزد، در کنار راه کاروانرو و در جوار چاپارخانه، آب انبار و رباط اصلی شهر قرار دارد.
ساختمان یخچال کاملاً از خشت و گل خام است و خوشبختانه هنوز قسمت اعظم این بنا باقی مانده است و به عنوان یکی از نمونه‌های چشمگیر معماری اینگونه آثار به شمار می‌آید.
یخچالها عموماً 4 قسمت اصلی به نامهای (حوض یخبند)، دیوارهای سایه‌دار، مخزن یخ و گنبد بزرگ دارند، محوطه یخبند یخچال میبد حوض گلی و کم عمق (تقریباً 5/0 متر) به مساحت تقریبی 8000 متر مربع است و دیوارهای بلند سایه‌انداز با ضخامت 2 متر و ارتفاع 8 متر در سه جهت جنوبی (با طول 42 متر) شرقی و غربی (با طول 20 متر) قرار دارند. (دیوار شرقی اکنون خراب شده است) یک درگاه اصلی به پهنای 2/2 متر و بلندی 2 متر در میان دیوار جنوبی به مخزن و گنبد راه دارد که تقریباً تمام رفت و آمدها و انبار کردن و تخلیه یخ از این درگاه صورت می‌گرفته است.

مخزن قیفی یخچال را در زمین رسی سختی کنده‌اند که قطر دهانه و گودی آن به ترتیب 13 و 6 متر می‌باشد و گنبد بزرگ را بلافاصله روی همان بستر زمین سخت بنا نهاده‌اند.
سطح قاعده دایره‌ای این گنبد حدود 3000 متر مربع است و ارتفاع گنبد تخمیناً 15 متر می‌باشد. پهنای دیوار خشتی گنبد از بالا به پایین به طرز ماهرانه‌ای کاهش می‌یابد به گونه‌ای که از 4/2 متر در قاعده به 25 سانتیمتر (پهنای یک خشت) می‌رسد. (امروز قسمتی از پوشش شمال غربی گنبد به علت باد و باران فرو ریخته است).

کارکرد یخچال: فعالیت در یخچالها اصولاً در دو هنگام و در فاصله نسبتاً کوتاه از سال صورت می‌گرفته است. یکی در چله زمستان (انباشتن یخ در مخزن و پوشاندن سطح یخ از پوشال، کاه) و دیگر در چله تابستان (استفاده از یخ‌های انباشتی جهت شرب و دیگر مصارف).